1. Dziś (28 III) przeżywamy niedzielę palmową – VI Wielkiego Postu, która jest pamiątką uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy pięć dni przed Jego ukrzyżowaniem. Jak podają Ewangeliści, zgromadzone wówczas tłumy rzucały na drogę płaszcze, gałązki oliwne i palmowe wołając: „Hosanna Synowi Dawida”. Liturgia Niedzieli Palmowej jest rozpięta między dwoma momentami: radosną procesją z palmami oraz czytaniem – jako Ewangelii – Męki Pańskiej. W ten sposób Kościół podkreśla, że triumf Chrystusa i Jego Ofiara są ze sobą nierozerwalnie związane. Również dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Młodzieży.

2. Od soboty (27 III) według aktualnie obowiązujących przepisów państwowych podczas celebracji w kościele parafialnym może przebywać jednocześnie 70 osób nie licząc posługujących. Natomiast na zewnątrz kościoła wierni mogą przebywać w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie. Przypominamy także o zakrywaniu ust i nosa maseczką.

3. Przypominamy o zarządzeniu Biskupa Legnickiego z dnia 16 X 2020 r., które nadal obowiązuje na terenie naszej diecezji w którym czytamy, że „zwolnienie z uczestnictwa w niedzielnych Mszach świętych pozostaje aktualne wobec osób z objawami infekcji (np. kaszel,  katar, podwyższona temperatura itp.). Natomiast gdy chodzi o obecność na niedzielnych celebracjach, muszą być brane pod uwagę także  wprowadzane obostrzenia państwowe oraz roztropne rozeznanie wiernych we własnym sumieniu bieżącej sytuacji epidemicznej, oraz osobistych uwarunkowań zdrowotny.

Wielkanoc 2021

4. W związku z nowymi limitami i koniecznością zachowania odpowiednich odległości pomiędzy wiernymi wejście na każdą celebrację od najbliższej niedzieli (28 III) odbywać się będzie przez zakrystię 15 minut przed rozpoczęciem liturgii. Prosimy także o zajmowanie miejsc zgodnie z wytycznymi podanymi nam przy wejściu do kościoła. Na Mszach Świętych o godz. 9.00 i 11.00 włączone będzie nagłośnienie zewnętrzne, a Komunia Święta osobom uczestniczącym w Eucharystii na dworze będzie udzielana przy głównym wejściu do naszego kościoła. Podobne zasady zostaną zastosowane podczas wieczornych celebracji Triduum Paschalnego.

5. Na czas obowiązujących zwiększonych obostrzeń od dzisiaj (niedziela 28 III) do porządku niedzielnego zostanie włączona dodatkowa Msza Święta o godz. 19.00. Będzie ona sprawowana także w niedzielę zmartwychwstania (4 IV) oraz w pierwszy dzień świąt Wielkanocnych (5 IV).

6. Dziś w niedziele (28 III) o godz. 17.00 zapraszamy na ostatnie w tym roku nabożeństwo Gorzkich Żali. Transmisja z tego nabożeństwa będzie dostępna na żywo na stronie internetowej naszej parafii.

7. Przypominamy, że księża spowiadają półgodziny przed każdą Mszą Świętą w dni powszednie. Dziś, w niedzielę (28 III) na Eucharystiach do 12.30 będzie spowiadał ks. prałat Józef Lisowski, kanclerz Legnickiej Kurii Biskupiej. Dodatkowo księża będą spowiadać w kościele w środę (31 III) od godz. 16.00 do 19.00.

8. Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień, który wprowadza nas bezpośrednio w święte Triduum Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Zbawiciela – szczyt i źródło całego Roku Liturgicznego. Dokładny przebieg uroczystości paschalnych w naszej parafii jest umieszczony na stronie internetowej oraz w gablocie. Pragniemy zwrócić uwagę na trzy najważniejsze odsłony Liturgii:

  • Wielki Czwartek (1 IV) godz. 18.00 – Msza Wieczerzy Pańskiej
  • Wielki Piątek (2 IV) godz.18.00 – Liturgia Męki Pańskiej
  • Wielka Sobota (3 IV) godz.21.00 – Liturgia Wigilii Paschalnej z procesją rezurekcyjną; prosimy przynieść ze sobą świece.

9. Zgodnie w wskazaniami Biskupa Legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego jeszcze  w Wielką Środę odbędzie się będzie adoracja Najświętszego Sakramentu od godziny 10.00 do wieczornej Mszy Świętej.

10. Przypominamy, że w Wielki Piątek obowiązuje, a w Wielką Sobotę do wieczornej Liturgii jest zalecany post ścisły i wstrzemięźliwość, czyli jeden posiłek bezmięsny do syta oraz dwa lekkie.

11. W Wielki Piątek zapraszamy na Drogę Krzyżową o godz. 14.00, następnie o 15.00 w godzinę śmierci Pana Jezusa, rozpoczniemy Nowennę przed Świętem Miłosierdzia oraz odmówimy Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

12. Ofiary składane podczas adoracji krzyża w Wielki Piątek są przeznaczone na utrzymanie kościołów w Ziemi Świętej.

13. Straż Honorowa zaprasza wszystkich chętnych górników do pełnienia warty przed Grobem Pańskim. Spotkanie organizacyjne w Wielki Piątek w kościele o godz. 17.30.

14. Święcenia pokarmów w kościele parafialnym odbędą się na zewnątrz świątyni w Wielką Sobotę od 10.00 do 14.00 co pół godziny. Porządek święcenia pokarmów na wioskach. 

15. Świece Caritas na stół wielkanocny, kartki świąteczne, palmy, medaliki oraz obrazy świętych można nabyć w księgarni parafialnej, która otwarta będzie jeszcze w niedzielę w godzinach od 9.30 do 13.30, a także od 17.00 do 18.00.

18. Parafialny Zespół Caritas przygotowuje paczki żywnościowe dla potrzebujących. Jak co roku podczas święceniu pokarmów, przy wejściach do kościoła, będzie można złożyć ofiary pieniężne i produkty żywnościowe przeznaczone na ten cel.

19. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej.