Kandydat do sakramentu Bierzmowania powinien spełnić następujące wymagania:
  • Świadectwo chrztu;
  • Ukończenie specjalnego cyklu katechez przy parafii, które rozpoczynają się od I klasy gimnazjum i                       trwają do końca III klasy gimnazjum.
  • Pozytywnie zaliczony egzamin sprawdzający z wiadomości religijnych kandydata do Bierzmowania.
Podczas sakramentu Bierzmowania kandydaci zachowują imię chrzcielne. Jeśli nie jest ono związane z osobą świętej(ego), to wówczas w porozumieniu z duszpasterzem można dodać imię na Bierzmowanie.
 
Tuż przed udzieleniem sakramentu Bierzmowania kandydat przystępuje do Spowiedzi św., która jest poświadczona na specjalnej karteczce. Przygotowując się do tak ważnego dla całej rodziny dnia do sakramentu Pokuty powinni także przystąpić rodzice, świadek bierzmowania.
 
Świadkiem Bierzmowania powinna być osoba dojrzała, która wcześniej sama przystąpiła do tego sakramentu, jest wzorowym katolikiem, przystępuje do sakramentów świętych i rzeczywiście może być osobą, która swoim postępowaniem potrafi zaświadczyć o tym, że wiara jest dla niej światłem i drogą w życiu. Najlepiej gdyby świadkiem był chrzestny lub chrzestna. Świadkami nie powinni być rówieśnicy przyjmującego Bierzmowanie.
 
Kandydat powinien na uroczystość Bierzmowania przygotować schludny, czysty i wyrażający powagę tego wydarzenia ubiór.